Vissza

TUDNIVALÓK ÉS JÓTANÁCSOK A MATEMATIKA ÉRETTSÉGIRE

Vinned kell:
   tollak (minimum 2-3 db kék színű) – csak tollal írhatsz, a ceruzával írt részeket nem lehet elfogadni, ceruzával csak ábrát lehet rajzolni.
   ceruza, radír
   tudományos zsebszámológép, mely szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas, amit tudsz használni (ellenőrizd, hogy jól működik-e, jó-e az elem)
   FÜGGVÉNYTÁBLÁZAT(ok)
   vonalzók (egyenes és háromszög), körző, szögmérő
A szürkített téglalapokba nem szabad írnod!
Ha rájössz, hogy az adott feladat milyen témakör, mindenképp keresd azt a részt a függvénytáblázatban.
Ha tudod a képletet, akkor is nézd meg a függvénytáblázatban! Lehet, hogy egy pici részletet rosszul tudtál, vagy épp kiderül, hogy van jobb képlet, vagy előfordulhat, hogy amire gondoltál, nem is alkalmazható.
A feleletválasztós (pl. igaz-hamis, vagy „melyik állítás igaz”) feladatokban ha nem jössz rá a megoldásra, akkor is tippelj!
Ha egy háromszög három oldalát ismered, nézd meg, hogy derékszögű-e (Pitagorasz-tétellel), mert derékszögű háromszögben minden könnyebben számolható. Ha nem derékszögű, sokszor akkor is érdemes legalább egy szögét (sokszor a legnagyobbat) kiszámolni. Ez koszinusztétellel lehetséges.
Minden részletszámítást és magyarázatot le kell írni, inkább többet írj, mint keveset, még akkor is, ha feleslegesnek érzed a magyarázatot.
Írd le a tétel nevét, amit alkalmazni kell, és azt is, hogy miért lehet azt alkalmazni.
Ha nem vagy biztos a leírt megoldásodban, és nincs jobb ötleted, akkor se húzd át a leírtakat, mert esetleg részpontot kaphatsz. Viszont ha többféle megoldási módot is leírsz, mindenképp át kell húznod a rossznak ítélt változatot, mert ha nem derül ki, te mit tartasz jónak, akkor egyik változat sem fogadható el.
Egyenletben, egyenlőtlenségben, egyenletrendszerben a kikötést el ne felejtsd, hátha jár érte pont!
Végezz ellenőrzést, ahol lehet az EREDETI egyenletbe való visszahelyettesítéssel! Pont járhat érte. Természetesen ha több megoldás is van (pl. másodfokúban), mindegyiket kell ellenőrizni. Ha egyenletrendszer van, minden eredeti egyenletbe vissza kell helyettesíteni.
Szinte minden feladat szöveges lesz, tehát szöveges válasz mindenhol szükséges. Pont jár érte!
Amit egyértelműen rossznak ítélsz, egyetlen vonallal húzd át! Törekedj az áttekinthetőségre, ha bizonytalan vagy, inkább piszkozati lapokon próbálkozz! Piszkozati és tisztázati lapokat (lepecsételt üres lapok) bármennyit kaphatsz a felügyelő tanártól.
Az üres részeket, oldalakat egyetlen átlós vonallal át KELL húzni a végén!!!!!
Jól gondold meg, melyik az az EGY feladat, amit NEM oldasz meg a 16.–18. közül! Ha véglegesen döntöttél (és ahogy tudtad, meg is oldottad a másik kettőt), akkor a kihagyott feladat sorszámát írd be a II. rész feladatlapjának elején szereplő négyzetbe! Minden más feladatot meg kell oldanod, összesen csak EGY feladatot kell kihagyni, erre semmiképp sem kapsz pontot. Ha van elég időd és tudásod, mindhármat oldd meg, és a legrosszabbat válaszd ki.
Egy feladaton belül EGYFÉLE betűt (ismeretlent) csak EGYFÉLE adat jelölésére használjunk. Ugyanaz a betű más adat jelölésére nem használható!
Geometriafeladatban általában célszerű rajzot készíteni az összes adattal, jelöléssel! (Például, egy derékszögű háromszög esetén pontlevonás jár, ha nem teszed oda a derékszög jelét). Az ábra ne legyen speciálisabb, mint amit a feladat mond! Szép nagy ábrát készíts!
Gyakran kell valamilyen háromszöget keresni az ábrán, ha derékszögű háromszöget be tudsz rajzolni, az sokszor jó út! Viszont arra is figyelj, hogy ami az ábrán derékszögnek tűnik, nem biztos, hogy derékszög, és ami felezőpontnak tűnik, az sem biztos, hogy felezőpont! Tedd fel a kérdést magadban: „ez vajon derékszög?”, „ez vajon felezőpont?” „és ha igen, miért az?”
Területszámítás többféle képlettel lehetséges (függvénytáblázat!).
Ne keverd össze a szinusz, ill. koszinusz szögfüggvényt, valamint a szinusztételt, ill. koszinusztételt! A szinusz és koszinusz szögfüggvény CSAK DERÉKSZÖGŰ háromszögben alkalmazható, a szinusztétel és a koszinusztétel pedig BÁRMILYEN HÁROMSZÖGBEN alkalmazható! (Lásd fv.-tábl.!)
Ha fokban kifejezett szögnek számolod a szögfüggvényét (sin, cos, tan), a számológép „DEG” v. „D” módban legyen!

A középszintű matematika érettségi két részből áll. Az első része 12 rövid feladat, amelynek megoldására 45 perc áll rendelkezésre. Egy feladatra így kevesebb, mint 4 perc jut!
Igaz, hogy vihetsz magaddal enni és innivalót, de az első rész során erre nem lesz időd!
Vágj bele, kezdd rögtön az első feladattal, ez általában egyszerű szokott lenni. Ha ezt nyomban megoldod, rögtön időt takarítasz meg a nehezebb feladatokhoz!
Fölösleges végigolvasni először az összes feladatot, miután megoldottál egyet, nyomban kezdj hozzá a következőhöz. A figyelmes olvasást nem hagyhatod ki, ha szükséges akár háromszor is olvasd végig a feladatot! A megoldás helyessége sokszor egy-egy szó megfelelő értelmezésén múlik!
Ha nehézséged akad egy feladattal, akkor, hagyd ott és kezdj hozzá a következőhöz!
Tartsd észben: egy feladatra kb.3 perc jut, egy feladatra nem szabad túl sok időt szánni! Minden feladattal foglalkoznod kell, az üres részekre biztosan nem kaphatsz pontot!
Érdemes a végén újra visszatérni a korábban kihagyott, félbehagyott feladatokhoz!
Ha a feladatban mást nem olvasol, akkor a részszámításokat 4 tizedes jegyre kerekítsd (Vagyis az 5. tizedes jegyet figyeld a gépeden, és ennek megfelelően kerekíts!), a végeredményt pedig 2 tizedes jegy pontosan add meg!
Mindig a kérdésre válaszolj, ne felejtsd el a mértékegységet, és annyi tizedes jegyre kerekíts, amennyire kérik! Mértékegység lehagyása pontvesztéssel jár!
Ha a végeredményt literben kérik, akkor literben is add meg a választ! (1 liter = 1 dm3)
Az un. tippellős feladatok esetén - ami igazából feleletválasztós feladat (pl. igaz-hamis, vagy „melyik állítás igaz”), ha nem is tudod a megoldást, akkor is tippelj! Kevés esetben van 50% esélyed, mint itt!
Mindig van valószínűség számítás, legalább részfeladatként! A végeredményt különböző formába is megadhatod: 1/10=0,1. A valószínűség ugyanis egy tört, és az 1/3 nem azonos a 33%-kal! Most is a kérdésre válaszolj, és válaszd a megfelelő formát!
A négyjegyű függvénytáblázatnak három típusa van forgalomban. Minden táblázat ugyanaz és mégis más, mindnek megvan az előnye és a hátránya is. Érettségire készülve napi rendszerességgel használd, ismerd meg jól a táblázatot!
A diákok szerint: A profi függvénytábla használat egyenlő az elégséges osztályzattal, hiszen ebben az első részben már megszerezhető annyi pont, ami elég az elégségeshez!
A grafikonoknál és a koordinátarendszerben való ábrázolásnál a tengely mellé mindig írd ki az adatokat! Ezek nélkül nincs pont!
Egy feladatnak az összes megoldását keresd meg, nem elég, ha egyet megtalálsz! Az előbb említett kikötések lecsökkenthetik az érvényes megoldások számát.
A feladat megoldása után ellenőrizd, amit leírtál! Nézd át a számolásokat, és azt, hogy minden adatot leírtál-e.
Ha egy feladatra nincs ötleted, akkor írd le az összes képletet, amiről azt sejted, hogy vele kapcsolatosak!
Végső esetben, amikor már minden feladatot elkészítettél, láss neki annak a feladatnak is, amihez semmi, de semmi ötleted nem volt! Guberálj össze egy megoldást, mert lehet, hogy kapsz rá pontot, és ezen múlik a jegyed!
Csak akkor húzz át valamit, ha azt érvénytelennek ítéled, mert javításkor ezt nem fogják figyelembe venni!
A végeredmény általában reális adat szokott lenni. Ha valami süket szám jön ki, akkor fogj gyanút! Például, ha egy csoportban lévő emberek számát kérdezi a feladat, akkor készülj rá, hogy nem tört lesz a megoldás, hanem pozitív egész szám.
A szöveges feladatok esetében a szöveges környezetbe illeszkedő megoldás lesz a helyes. Például, ha egy másodfokú egyenlettel jutunk a megoldásokhoz, és az egyik megoldás negatív, akkor a másik lesz a helyes.
Az érettségire vigyél innivalót, vizet vagy teát, ne energiaitalt. Utóbbi hatása hamar elmúlik, és rosszabb lesz, mint volt. Inkább szőlőcukrot vigyél, mint csokit, mert ez gyorsabban felszívódik.